LP2951-33DR
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LP2951-33DR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 100mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.235V (3.3V)
Number of Regulators : 1
Output Type : Adjustable (Fixed)
Current - Output : 100mA
Current - Supply (Max) : 14 mA
Voltage - Input (Max) : 30V
Voltage - Output (Max) : 30V
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 120 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LP2951
Description : IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
Model Number : LP2951-33DR
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 100mA 8-SOIC